آمریکا

کانادا

استرالیا نیوزلند انگلستان اروپا مالزی امارات   
 
 
 
 
 

خانه> آرشیو مقالات > آشنایی با استان کبک در کانادا

تاریخ: 14/07/89

آشنایی با استان کبک در کانادا

کبک با وسعتی تقریباً برابر ایران (1,667,441 کیلومتر مربع) در شرق کانادا واقع شده است و بزرگترین استان این کشور به شمار می آید. این استان، از نظر جمعیت نیز بعد از انتاریو دومین استان پر جمعیت کانادا محسوب می شود. جمعیت این استان 7,598,146 نفر متشکل از 3,750,120 مرد و 3,848,026 زن است.  امید به زندگی در این استان برای مردان 77.2 و برای زنان 82.4 سال است.

زبان رسمی کبک فرانسه و بزرگترین شهر آن مونترال است. قابل ذکر است که مونترال بزرگترین شهر فرانسه زبان جهان پس از پاریس است، ضمن اینکه این شهر تعداد قابل توجهی جمعیت انگلیسی زبان نیز دارد. حدود 80.9 % از مردم این استان به زبان فرانسه، 7.8 % به زبان انگلیسی و 10 درصد به زبان های دیگر تکلم می کنند.

شعار کبک این است: Je me souviens (من به خاطر می‌آورم) که بر روی نمای خارجی بنای پارلمان حکاکی شده است و بر روی نشان شهر و پلاکهای خودروها هم دیده می‌شود. قدیس محافظ کانادای فرانسه ژان باتیست (La Saint-Jean-Baptiste) و روز ۲۴ ژوئن روز این قدیس و جشن ملی است. سرود ملی غیر رسمی کبک نیز، سرود مارسیز، سرود ملی فرانسه، است.

ادیان موجود در این استان به ترتیب عبارتند از کاتولیک (83%)، پروتستان (4.7 %)، مسلمانان (1.5%)، ارتودکس (1.4 %)، یهود (1.3%)، بودایی (0.6%)، هندو (0.3%) و سیک (0.1%)

کبک پس از انتاریو مهمترین قطب صنعتی کانادا به شمار میرود و بسیاری از صنایع و معادن کانادا در این استان قرار دارند. صنایع کاغذ، چوب و برق‌آبی جزو مهم‌ترین صنایع این استان است. آبادترین منطقه آن دره سن لوران در جنوب، جاییکه مونترال و مرکز کبک قرار دارند می‌باشد. در شمال مونترال لورنتید دیده می‌شود که قدیمیترین رشته کوه جهان است و در شرق آپالاش که تا کانتون کشیده شده. رودخانه سن لوران از مهم‌ترین مناطق آمریکای شمالی محسوب می‌شود. طول بلند ۱٬۲۰۰ کیلومتری آن یکی از بزرگ‌ترین مجاری کشتیرانی جهان و محور اصلی رودخانه‌ای قاره آمریکای شمالی‌است.

شهر کبک پایتخت استان کبک از جمله قدیمی ترین شهرهای کانادا و تنها شهر آمریکای شمالی است که با توجه به معماری استثنایی و جاذبه های طبیعی آن در سال 1985 از سوی یونسکو به عنوان میراث فرهنگی بشری انتخاب گردید.

در کبک چهار فصل بسیار متضاد جای یکدیگر را می‌گیرند، از جمله یک بهار آرام و لطیف و کوتاه و یک پاییزسرد و رنگین. فصلهای مشخص‌تر زمستان و تابستانند. تابستانها داغ و اغلب نمناک، و زمستانهای سرد و نسبتاً طولانی و برفی و همچنین نمناک. در این فصول بسیار متناقض گاهی درجه دمای هوا به ۳۵ درجه سانتیگراد در تابستان و -۳۰ درجه سانتیگراد در زمستان می‌رسد. دوره برف و سرما در جنوب (در مونترال) چهار ماه و در شمال (در رادیسون) شش ماه است. میزان بارش برف در این مدت در کبک یا مونترال به همان مقدار است که در روسیه، هلسینکی یاحتی اسلو است. بطور کلی این باد سرداست که درجه متوسط دما را سرد می‌کند. (برف کمی همراه با باد می‌آید). شهرهای ساحلی (شبه جزیره‌ای) از هوای معتدل و دمای بسیار لذتبخش اقیانوس بهره مندند که یک زمستان لطیف و تابستان خنکتر را ایجاد می‌کند.

با توجه به تاریخ کانادا و توافق انگلستان و فرانسه قدیم، کبک تنها استانی است که به صورت مستقل دارای بخش مهاجرت بوده و سالانه حدود 45000 مهاجر می پذیرد. البته مهاجرت به این استان برای افرادی مناسب است که آشنایی کافی با زبان فرانسه دارند.

برخی از نقاط مثبت کبک:

 • کبک یک محیط امن در آمریکای شمالی محسوب می شود. برای مثال آمار قتل در این استان 5  برابر کمتر از آمریکا و 2 برابر کمتر از سوئیس است.

 • فرهنگی شاد داشته و نقطه تلاقی فرهنگ اروپا و آمریکا به شمار می آید.

 • هزینه های زندگی نسبت به درآمد افراد قابل قبول است. برای مثال گزارش Mercer از هزینه های زندگی در شهرهای مختلف جهان در سال 2009 را مشاهده می کنید:

 • بهداشت و آموزش دولتی بوده و در سطح بالایی قرار دارد.

 • دارای جامعه ای باز با ارزش های محوری چون آزادی، کیفیت و سعه صدر است.

 • از استاندارد بالایی برای زندگی برخوردار است.

 • معافیت موقت مالیاتی پنج ساله برای مهاجران

هنرمندان مطرح در سطح بین المللی

 • سلین دیون (Celine Dion)

 • سیرک دوسولی (Cirque du Soleil)

 • دنیس آرکند (Denys Arcand) برنده جایزه اسکار

 • گروه موسیقی Simple Plan

سیستم آموزشی کبک

در این استان حضور در مدرسه از سن 6 تا 16 سالگی اجباری است. سیستم آموزشی کبک دارای چهار سطح آموزش ابتدایی، متوسطه، کالج و دانشگاه است که سه مقطع اول در سیستم های دولتی رایگان است. مدارس دولتی هم به زبان فرانسه  و هم به زبان انگلیسی وجود دارند ولی فرزندان مهاجران در صورتی که بخواهند در مدارس دولتی ثبت نام کنند، لازم است تحصیلات خود را تا پایان کالج در مدارس فرانسوی زبان انجام دهند. در زیر ساختار آموزش در این استان را مشاهده می فرمایید:

مطالب مرتبط:

 

 
 
تماس با ما IELTS         آموزش انگلیسی         TOEFL درباره ما
   

کلیه حقوق قانونی برای faq.ir محفوظ است

designed by Zahra.H.Beigi